ЗА ВИСЯЩИТЕ КОШНИЦИ И АКСЕСОАРИТЕ КЪМ ТЯХ


През последните години все по-често и в нашата страна се радваме на красиви каскадни цветя, които преливат като цветен водопад от стенни и висящи кошници. Петунии, лобелии, бегонии......радват окото като внасят колорит в иначе сивата градска среда и донякъде замаскират нерадостно изглеждащите фасади.
За създаването на подобни красоти в България все още най-използвани са пластмасовите висящи кошници, чието основно предимство е сравнително ниската цена. Евтината пластмаса обаче старее на слънце под въздействието на ултравиолетовите лъчи и материала става чуплив. Пластмасовите висящи кошници стоят сравнително ниско в скалата на естетическо въздействие и често контрастират с естествената красота в тях. Разбира се и от екологична гледна точка те не са най-оптималния избор.
Алтернативни на горе-посочените са висящите кошници от натурални материали – например от ратан, папрат, акация, от различни видове треви, мъхове и шуми, които най-често са „облечени” отвътре с водонепромокаеми материи. Тяхното основно предимство е, че са чудесен естествен фон за цветята, засадени в самите тях и създават очарователни комбинации – радост за всеки естет и гордост за всяка домакиня (всеки домакин).
Друга много добра алтернатива на пластмасовите висящи кошници представляват телените (с метална оплетка) висящи кошници, които – без съмнение – са най-издръжливи и дълготрайни, което разбираемо си има и своята цена. Към тях обикновено се предлагат и допълнителни вложки, изработени например от кокосови влакна, от мъх или от сезал и юта, в които директно се насипва почвата (компостът) и се засаждат цветята. Кокосовата вложка има предимството, че абсорбира значително количество от поливната вода и задържа живителна влага за цветята за по-дълго време. Друго предимство на този вид висящи кошници е, че те позволяват и странично засаждане  - през страничните отвори на металната оплетка, като се направят съответно и прорези в натуралната вложка.
Широко разпространено е опасението, че при поливане водата от висящите кошници ще капе или тече и под тях. Този възможен проблем се избягва лесно и ефикасно чрез така наречения воден гел, който се смесва с почвата (компоста) още при поставянето и в кошницата и при всяко поливане абсорбира водата, като я задържа и я отдава на цветята около 4 пъти по-бавно. Това от своя страна улеснява Вашите грижи по поливането, тъй като се налага да поливате на много по-голям интервал. Добро решение е също комбинацията от воден гел, торове  и микроелементи, която би намалила още повече Вашите грижи по цветята.
Натуралните и металните висящи кошници се предлагат най-често с метален троен или четворен синджир за окачване. Диаметърът им в болшинството от случаите е 30 или 35 см, като при металните - поради стабилната конструкция и товароносимост -  достига до 50 см., което ги прави подходящи и за по-големи обекти като заведения, хотели, общински и държавни сгради и други.
Висящите кошници могат да бъдат окачени посредством подходящи куки към таваните на тераси или към навеси, козирки, греди и други, но също могат да бъдат окачени на декоративни носещи конзоли, които от своя страна да бъдат монтирани към стени, греди или други вертикални повърхности. С конзолното окачване може лесно да се регулира височината, което е важно за олесняване на по-нататъшните грижи по каскадните цветя.
В случай, че все пак предпочитате Вашите висящи кошници да бъдат позиционирани по-нависоко, като същевременно не бихте желали за всяко поливане да се качвате на стол или стълба, бихте могли да използвате нововъведение, наречено „високо-ниско”. Това устройство, приличащо на метална ролетка, Ви позволява да издърпате Вашата висяща кошница надолу и да я застопорите на желаната от Вас височина, а след като сте привършили с грижите по цветята, да освободите механизма и да върнете кошницата на високото и изходно положение.
Друга новост, касаеща висящите кошници е т.н. соларно яйце. То представлява яйцеподобно устройство със соларен панел, който посредством акумулираната слънчева енергия завърта през определен интервал висящата кошница така, че всички цветя да получават равностойно слънчево греене.
Разбира се, крайната цел е да бъде създадена красота, на която да се радвате както Вие, така и всички, които имат очи за нея.

Цветя от тропиците са подходящи за банята

Само влаголюбивите се чувстват добре около душа

Въпросът за наличие на цветя в банята се разглежда съвсем отскоро. Разбира се, те трябва да са с размери по-големи от стандартните. Това са най-влажните и топли помещения в жилището. Ако желаете да ги украсите с растения, то в тях трябва да има поне малко достъп на светлина. Тогава ще трябва да изберете растения, дошли до нас от тропичните влажни гори. Не се престаравайте, спрете се на един или два вида. Задължително те трябва да се влаголюбиви.

Антуриумът прави помещението елегантно
Един от най-подходящите е антуриумът (Anthurium). Той е изключително влаголюбив. Температурата винаги трябва да е над 15°С. Не понася пряко слънчево греене. Придава изтънчен вид на помещенията.
Листата на калатеата (Calathea) са оригинално изписани. Те са очарователно красиви само при висока въздушна влажност, което в изобилие предлага помещението на банята. Като се прибави и фактът, че калатеата не понася пряко слънчево греене, то със сигурност можете да я включите в списъка на екзотичните цветя със специално предназначение.
Пристигналата от Бразилия маранта (Maranta) у нас се отглежда с успех само в топли, влажни помещения. Често разочарова любителите, ако я изложат на слънце. При поливането и оросяването на листата трябва да се използва мека топла вода. Всичките й капризи с лекота може да бъдат задоволявани ако я поставите в модерната си баня.

“Лозата за апартаменти” не е за пренебрегване
Едрите сърцевидни листа на каладиума (Caladium) са ефектни само при осигурена висока въздушна влажност. Обича светлината, но в никакъв случай пряко огряване от слънцето. Почвената смес да е съставена от чимовка, листовка и разложен оборски тор в съотношение 2:1:1. Трябва да знаете, че наесен листата умират. Растенията се събуждат напролет. Тогава клубените се разделят, засаждат се в нови саксии и се полива изобилно.
В Европа цисусът (Cissus) е известен като “лоза за апартаменти”. От стотиците познати видове се използват само осем. Изискват температура около 10°С и много вода. Можете да оформите тази лиана в приказни форми.
За отглеждане в банята подхождат още филодендроните с пълзящи стъбла, всички видове фикуси, болшинството папрати, както и някои видове палми. Правилният избор за подходящ вид за вашата баня ще направите, като се съобразявате с размерите й, както и вашето лично  предпочитание. Не прекалявайте с повече от две-три саксии.


Как да създадем саксия от кокосов орех

Не лоши саксии за сукулентни растения стават от кокосов орех (рис 1). Защо за сукулентни растения? Просто, при по-често поливане /необходимо за друг вид растения/ от  повишената влажност черупката на ореха може да се разпука. Ако се полива по-рядко, тогава и саксията ще служи по-дълго.

                                                                    
За начало трябва да разрежем кокосовия орех напречно с ножовка за метал (рис 2). Ако разрежете ореха  по-диагонала, тогава той губи твърдоста си и бързо се пука. Изрязваме с нож сърцевината. Сега във всяка половинката правим дренажни отверстия. Обикновено са достатъчни две отверстия – едното за дренаж, а другото за основа на подставката.

Сега слагаме черупката на избрана от нас подставка и я закрепваме с винт. (рис 3).  Желателно е да не затягаме силно винта. После зачистваме черупката с шкурка. Готовата конструкция можем да покрием с лак. Любителите на естествени материали могат да не правят това.
                                                       
Сега можем да пристъпим към засаждане на растението. На дъното задължително слагаме дренаж, а отгоре субстрат за сукуленти и после засаждаме нашите любими кактуси. За да довършим картината поставяме малки камънчета между растенията. Много просто и много ефектно.     рис.3

10 причини, защо да използваме интериорен дизайнер







Въпреки голямата популярност на интериорния дизайн през последните години все още има неяснота около неговата полза. Тази неяснота е резултат от различното разбиране на различните фирми за същноста на интериорния дизайн. Професията интериорен дизайн е сравнително нова за България, поради което всяка фирма има почти коренно различно ноу-хау за тази услуга. Като всяко ново начало е необходимо време нещата да се уравносят и да се изчисти разбирането за услугата. Това е така, защото в резултат на бума на пазара за недвижими имоти все повече фирми започнаха да предлагат интериорни решения. Тази услуга е в портфолиото на мебелни фирми, рекламни агенции, агенции за недвижими имоти, архитекти, уеб дизайн компании и др. В това няма нищо лошо всеки може да търси свободно клиенти. Проблемът, е че повечето фирми не са подготвени и не са наясно със сложноста на услугата интериорнен дизайн, поради което предлагат некачествена и много повърхностна услуга. А това води до подценяване и недоворие към целия бранш. В този бизнес няма законово определени правила и норми, които да контролират качеството на услугата и да защитават интересите на клиентите. За съжаление няма и браншова организация, която да следи развитието на бранша, поради което всичко зависи от отговорноста и професионализма на фирмите и желанието им да си свършат качествено работата.

Целта на тази статия е да изброим и обясним 10-те основни причини, поради които използваме услугата интериорен дизайн. Ще се опитаме да дадем повече яснота за същността и целта на интериорния дизайн.
 
1. Предлагане на интериорни решения
Основната цел на интериорния дизайн е да предложи интериорно решение за конкретно пространство. Същостта на тази услуга се изразява в способността на интериорния дизайнер да проектира конкретно пространство според хората, които ще го обитават, като се взимат под внимание техните навици, физически особености, стилови предпочитания и филосовия на живот. Когато това се направи, домът ще ни приляга като дреха по мярка, създадена за нас, защото дизайнът ще e уникален, както уникални са хората със своя мироглед и начин на живот.

2. Мисли вместо клиента


Когато човек започва обзавеждането на своя дом не предполага колко много неща имат значение и за колко много неща трябва да се помисли. На преден план изпъкват видимите неща, касаещи дизайна на интериора, но това е само „върха на айсберга”. Трябва да се съобразим с техническите параметри на пространството. Трябва да се обмислят доста неща свързани с Ел. и В и К изводите, осветлението, разположение на различните зони, конструкция на мебелите и много други. Тези неща трябва да се вземат под внимание, защото те оказват влияние не само върху самия дизайн, но и върху практичноста на интериора. Целта на интериорния дизайн е да се проектира не само красив, но и уютен и лесен за употреба интериор. За всички тези неща мисли интериорния дизайнер вместо клиента.

3. Консултиране при избор на фирми за мебели, уреди, осветление, текстил и др.

 Част от добрия интериорен проект е да се изберат точните за конкретния клиент уреди, осветление, интериорен текстил, настилки, мебели и др. Ние сме запознати с качествата и характеристиките на всички елементи и аксесоари, които включва едно обзавеждане. Не е толкова лесно да се изберат например уреди за кухнята, защото нуждите на клиентите са рaзлични. За да се направи правилния избор е необходимо човек да е запознат с голям обем техническа информация. Не е нужно човек да е специалист по всичко за да си обзаведе жилището. За всяка работа си има хора, и ние сме тук за да ви насочим към най-правилният за вас избор, без да трябва да правите продължителни проучвания, които ви отнемат време и енергия и ви обременяват с излишна информация.

4. Авторски надзор
Авторският надзор е гаранция, че всичко което се проектира ще се реализира. Той включва следене качеството на материалите и изработката, според зададените технически параметри на интериорният проект. Ние поемаме отговорност интериорният проект да бъде реализиран, така както е одобрен, т.е. това, което сме проектирали е реално и реализируемо. За да се получи това, контролираме работата на подизпълнителите при реализирането на проекта. Клиента получава пълно техничско описание на проекта, на базата на което ние осъществяваме авторският надзор - това включва схеми, материали, цветове, модели, спецификация и т.н.


5. Реализиране на проекта
Реализирането на един интериорен проект е доста сложно нещо и могат да възникнат много сериозни проблеми. Ние препоръчваме реализирането да стане с наши партньори.

Резултатът от нашия опит е, че нещата се получават по-лесно и по-добре, ако се работи с наши партньори. Ще изброя нашите основания:
1. Ние сме работили и по други проекти с тях и познаваме тяхната работа.
2. Имаме установена система на работа, комуникацията е лесна.
3. Можем да гарантираме за качеството на тяхната работа.
4. По-лесно контролираме тяхната работа.
5. Елиминираме вероятността майсторите да направят нещата както те си искат.
6. Ние носим изцяло отговорността за тяхната работа.
7. Нашите партньори са мотивирани да направят нещата качествено, защото така ще спечелят следващ проект ако се справят добре.
Ако клиента реши сам да реализира проекта, ние издаваме техническата информация и той сам решава с кои фирми да работи. И в този случай ние сме на разположение на клиента или фирмите, с които ще работи, ако имат нужда от нас.


6. Спестява пари


Всеки човек се е специализирал в определена област и е силен в нея. Ако човек възложи изготвянето на интериорен проект на фирма той ще спести доста пари. Какво имам предвид? Всеки е силен в своята област и ако работи това което може, ще изкара пари да си позволи да плати на фирма, която да му предложи интериорно решение и той ще разполага със своето време за това, в което е силен. Иначе човек ще си разкъсва времето между същинската работа и работата по откриване на решения за обзавеждане. По този начин ще пострада работата, в която е силен и която му носи доходи, а и ще си жертва пари и време да обикаля по магазини.

7. Той е професионалист


При проектиране на интериора, дизайнера използва знанията си за дизайн, ергономичност, безопасност, осветление, пропорции и цветни хармонии. Той е запознат с използваните материали, тяхното съчетание, устойчивост и качество. Благодарение на тези знания дизайнера е способен и може да предложи ефективни и красиви интериорни решения.
 
8. Доверен партньор
В лицето на интериорния дизайнер, клиента получава доверен партньр, който ще му помогне при обзавеждането на неговия дом. Освен, че той ще проектира интериора, ще е полезен със съвети и препоръки за фирми, които ще реализират проекта. 

9. Спестява време и грижи

 Всички знаем, че времето е пари, но то е почивка и спокойствие за да сме работоспособни. Използването на услугата интериорен дизайн спестява много време да се обикаля по магазини и грижи да се търсят подходящи фирми и после да си късаме нервите с калпави майстори. Ние изготвяме интериорния проект според вашите предпочитания и ви предлагаме наши партньори, които да реализират проекта. 

10. Повишава качеството на живот
Нашата продуктивност, удобство, организация на работата, условия на почивка, забавление и в крайна сметка качеството ни на живот зависят от ефективното и правилно решаване на пространствените задачи в интериора. Основната ни бизнес философия при проектиране на пространството е да Повишим Качеството на Живот. А то съвсем не се състои в лъскави жилища и офиси със скъпи и странно изглеждащи мебели. Качеството на живот в едно пространство е резултат от пълноценното използване на наличното пространство, ефективно разположение на функционалните зони, качествени материали, ергономични мебели и правилно съчетаване на останалите аксесоари допълващи обзавеждането. Ние вярваме, че чрез интериорен дизайн ще Повишим Качеството Ви на Живот
Важното е да имаме доверие на дизайнера. Без доверие се получава какафония от съвети и идеи на псевдомайстори и резултата не е очавания.